Chwała Pana Jezusa ukazana w Księdze Izajasza
dnia 1 listopada 2017
Księga Izajasza 42:1 mówi o Jezusie jako o Słudze Jahwe, który jest namaszczony Duchem Świętym. „Oto sługa mój, którego popieram”. Prawdziwy Boży sługa jest wspierany przez Boga, a nie pieniądze lub różne organizacje. To Bóg jest tym, który powinien nas zawsze wspierać. Ludzie mogą nas obdarowywać różnymi prezentami, ale nam nie wolno polegać, ani na ludziach, ani na pieniądzach. Słowo „poparcie” odnosi się do tego, od czego my jesteśmy zależni. Musimy być zależni jedynie od Boga. Dopiero w momencie naszej bezsilności, Bóg obdarowuje nas Swym Duchem Świętym.
Księga Izajasza 42:2 „ Nie będzie krzyczał ani wołał, ani nie wyda na zewnątrz swojego głosu.” Zostały te słowa zacytowane w odniesieniu do Pana Jezusa ukazanego w Ewangelii Mateusza 12:19,20 ; gdzie zostało zapisane „Nie będzie się spierał i nie będzie krzyczał, i nikt na ulicach nie usłyszy głosu jego. Trzciny nadłamanej nie dołamie, a lnu tlejącego nie zagasi, dopóki nie doprowadzi do zwycięstwa sprawiedliwości.”. Oznacza to, że Pan nigdy nie zniechęci nikogo, kto nabałaganił w swoim życiu, ale zachęci go i uleczy. Pan Bóg nie wyjmie knota ze świeczki, która już prawie przygasa, ale weźmie ją i roznieci w niej ogień na nowo. Bóg jest zainteresowany pomocą ludziom słabszym w wierze, którym się nie powiodło w życiu. Bóg jest zainteresowany by pomóc tym, którzy są zniechęceni i przygnębieni, aby znów podnieść ich na duchu. Prawdziwy Boży sługa zawsze będzie pełnił taką samą służbę zachęcania, podnoszenia na duchu, tych którzy są przygnębieni i zniechęceni, tych którzy nie mają już nadziei i mają dosyć swojego życia. Wszyscy dążmy do takiej właśnie służby, ponieważ wszędzie wokół nas są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy.
Księga Izajasza 42:19 „Kto jest ślepy, jeżeli nie mój sługa, i głuchy, jeżeli nie mój posłaniec, którego posyłam? Kto jest ślepy jak posłaniec i głuchy jak sługa Pana?” Jest to dosyć zaskakujący werset, w szczególności kiedy jasno odnosi się on do Pana Jezusa (co widzimy w wersecie 1). Co to oznacza? Oznacza to, że prawdziwy sługa Boży będzie ślepy i głuchy na wiele rzeczy, które widzi i słyszy. Widzi wiele rzeczy, ale ich nie obserwuje (werset 20). Nie chodzi i nie doszukuje się grzechów w innych ludziach. Nie chodzi i nie wsłuchuje się w to, co mówią inni, aby tylko przyłapać ich na czymś i rzucić w ich kierunku oskarżenie – bardzo często dlatego, że są zazdrośni o ich służbę. Ty taki nie bądź. Bądź głuchy i ślepy na wiele rzeczy, które słyszysz i widzisz wokół siebie. Czy usłyszałeś czyjeś oskarżenie skierowane w twoim kierunku? Jak byłbyś głuchy, nie usłyszałbyś tego. Bądź zatem „głuchy”! Czy nie jest dobrze dla Bożego sługi być ślepym na atrakcyjne kobiety? Masz oczy, ale nie widzisz ich. Jesteś „ślepy”! Masz uszy, ale nie słyszysz! Ponieważ nie oceniasz po tym, co twoje oczy widzą, ani uszy słyszą. W ten właśnie sposób żył Jezus i my również musimy żyć tak samo (Księga Izajasza 11:3).
Księga Izajasza 50:4 jest proroctwem o Jezusie Chrystusie. Mówi o tym, że Jezus miał „język ludzi uczonych, abym umiał spracowanemu odpowiedzieć miłym słowem”. Język jest najważniejszą częścią naszego ciała, którą posługuje się Pan Bóg, dlatego każdy Boży sługa musi nauczyć się nim posługiwać. Widzimy, że usta Pana Jezusa były jak ostry miecz (49:2). Boże Słowo, które wychodzi z naszych ust również jest czasami jak ostry miecz, który przecina serca i ujawnia jego złe zamiary, a czasami jak łagodne słowo zachęty. Czytamy tu również o Panu Jezusie, który budził się każdego poranka, aby wsłuchiwać się w to, co miał Mu do powiedzenia Ojciec (werset 4). I kiedy coś usłyszał, od razu stawał się tym słowom posłuszny. Przyjmował wolę Ojca, nawet wtedy, kiedy wiązałoby się to z prześladowaniem (wersety 5,6). Nawet kiedy ludzie w ten sposób traktowali Pana Jezusa, On „uczynił swą twarz twardą jak krzemień; wiedział bowiem, że nie będzie zawstydzony.” (werset 7), nie odgrywał się na nich, nie groził im, ale wybaczał i błogosławił. Wiedział, że nie będzie zawstydzony, ponieważ Ten, który przyznaje Mu słuszność jest zawsze z Nim (werset 8).
Zac Poonen