Aktualności

Balaam – Ostrzeżenie

Balaam – Ostrzeżenie

dnia 29 stycznia 2020

W Księdze Liczb, od 22 do 24 rozdziału czytamy historię Balaama. Fragment ten porusza wiele ważnych spraw. Po tym jak król Balak zaprosił proroka Balaama, aby ten przybył do niego i przeklął Izraela, Balaam zaczął szukać woli Bożej w tej kwestii. I Bóg wyraźnie odpowiedział Balaamowi, aby tam nie szedł. Wtedy król Balak dopowiedział, że ofiaruje mu więcej czci i wypłaci jeszcze większe wynagrodzenie, jeśli tylko przyjdzie. Na to Balaam odrzekł, że zatem znów będzie szukał woli Bożej co ma uczynić. Jaka była potrzeba szukania woli Bożej po raz drugi, kiedy Bóg, który zna koniec każdej sprawy, powiedział mu już, aby tam nie szedł? Jednak Balaam pragnął zaproponowanej mu czci i zapłaty. Biblia mówi, że Balaam “ukochał zapłatę za czyny nieprawe” (2 P 2:15).

Wy również możecie znaleźć się w takiej sytuacji, kiedy będziecie szukali Bożej woli i bardzo wyraźnie w swoim duchu czuli, że Bóg nie chce, abyście gdzieś szli. I nagle dowiecie się, że zapłata dla was, tam zaoferowana jest bardzo atrakcyjna i zostaniecie skuszeni, aby „ponownie szukać Bożej woli”!! Za każdym razem, gdy w przyszłości staniecie w obliczu takiej pokusy, przypomnijcie sobie historię Balaama. Bóg nie zmienia zdania, tylko dlatego, że pensja okazuje się być bardziej atrakcyjna, albo chwała większa. Jednak kiedy Bóg widzi, że człowiek pomimo wszystko chce iść swoją własną drogą, Bóg go nie powstrzyma. Pozwoli mu odejść. Właśnie dlatego, kiedy Balaam po raz drugi zapytał Boga o Jego wolę, Bóg powiedział Balaamowi, aby tam poszedł. Nie była to doskonała wola Boża. Bóg nie odebrałby wolnej woli Balaama, i nie uczyniłby z niego robota. Widział, że Balaam naprawdę chce tam iść. Zatem Bóg powiedział – “Idź”. To było coś w rodzaju reakcji ojca syna marnotrawnego pozwalającego synowi wyjechać do dalekiego kraju. Bóg dał nam wolność wyboru i nigdy nie pozbawi nas naszej wolnej woli.

Jednak Bóg pomimo wszystko posłał swojego anioła, aby ten powstrzymał Balaama. Balaam nie mógł ujrzeć anioła, jego osioł natomiast mógł. Jaką naukę możemy z tego wyciągnąć? Tylko taką: kiedy człowiek jest zaślepiony miłością do pieniędzy, nawet osioł będzie w stanie ujrzeć rzeczywistość duchową wyraźniej niż on! Ponieważ osioł ten nie kochał pieniędzy, mógł wyraźnie widzieć anioła! Balaam nie był w stanie zobaczyć anioła, ponieważ miłował pieniądze. Balaam doświadczył Ducha Bożego spoczywającego na nim, przepowiadał przyjście Chrystusa (IV Mojż. 24:2,17). A jednak stracił wszystko, z powodu miłości do pieniędzy.

Osioł ten zaczął mówić do swojego pana. Jest to pierwszy przypadek “mówienia językami” w Biblii. Osioł płynnie mówiący nieznanym mu językiem, językiem, którego nigdy się nie uczył! To było nadprzyrodzone zjawisko. To, bez wątpienia, było od Boga. Niech ten pierwszy przypadek mówienia językami nauczy nas, że mówienie językami nie czyni nikogo duchowym, ponieważ ten osioł nadal pozostał głupim osłem, nawet po tym jak mówił językami, i nawet po tym jak przez swój język doświadczył nadprzyrodzonej mocy Boga! Zawsze o tym pamiętajcie.

Zac Poonen – CFC India