Aktualności

Twój język jest odzwierciedleniem twojej duchowości.

dnia 3 maja 2017

 

3  rozdział Listu św. Jakuba jest rozdziałem w Biblii mówiącym o używaniu swojego języka. Księga Przysłów również mówi wiele o mądrości w wypowiadanych przez nas słowach.

W dniu Pięćdziesiątnicy języki jakby z ognia spoczęły na ludziach. Niestety, w Chrześcijaństwie problem niedbałości w mowie nie jest w wystarczający sposób podkreślany. Jeżeli poważnie traktujesz służbę Bogu, poważnie musisz też potraktować kontrolę nad swoim językiem. Niepowodzenie w tym aspekcie jest jednym z głównych powodów, dla których kaznodzieje podczas nauczania nie mówią z Boga, a z siebie. Jeżeli chcesz być głosicielem Słowa Bożego, przede wszystkim musisz „spośród cennych słów  usunąć wszelkie zbędne słowa”  w twoich codziennych rozmowach (Jer. 15, 19). Jeżeli w swoich zwyczajnych rozmowach wypowiadasz zbędne słowa, nie możesz oczekiwać, że Bóg będzie przez ciebie przemawiał, kiedy staniesz za kazalnicą. Drugim powodem jest niewierność w sprawach finansowych. Bóg nie da prawdziwego bogactwa Swego Słowa kaznodziejom, którzy nie są wierni w finansach (Łuk. 16, 11).

Język jest jakby wędzidłem, które wkłada się w pysk konia, aby nam był posłuszny oraz żebyśmy mogli za jego pomocą kierować całym jego ciałem (Jak. 3, 3). Konie, które nie mają wędzidła w pysku, pędzą jak oszalałe – takie konie niczego nie osiągają. Konie, które wygrywają nagrody w wyścigach, to takie, które pozwalają na kontrolowanie ich wędzidłem znajdującym się w ich pysku. Jeżeli chcesz coś w życiu osiągnąć w pracy dla Boga, pozwól Mu włożyć wędzidło w twoje usta. Powiedz Panu, że chcesz, aby to On przejął pełną kontrolę nad twoją mową.

Język został porównany również do steru okrętu (Jak. 3, 4). Ster jest małą stalową płytą na tylnym końcu każdej łodzi i statku. Kiedy w jedną stronę przekręcisz ster, w tę samą stronę skręci statek. Ster jest niewielką częścią z tyłu statku, która powoduje, że cały wielki statek płynie w kierunku, w którym płynąć powinien.

Ani twoje czyny, ani twoja znajomość Biblii nie są odzwierciedleniem twojej duchowości, ponieważ tym odzwierciedleniem jest twój język. Pokaż mi w jaki sposób korzystasz ze swojego języka, a powiem ci, czy jesteś osobą duchową, czy nie. Jakub używa tych wszystkich przykładów, aby pokazać nam znaczenie roli języka. Jest to tylko mała część ciała, ale jaki ogień może ona rozpalić (Jak. 3, 5)! Języki wielu wierzących rozpalone są ogniem piekielnym (Jak. 3, 6).

„Natomiast nikt z ludzi nie może ujarzmić języka” (Jak. 3, 7-8). W cyrku nawet lwy i tygrysy są poskromione, ludzie wkładają głowy w ich paszcze, a lwy im ich nie odgryzają. Natomiast języka nikt nie może ujarzmić. Co jest rozwiązaniem tego problemu? Musimy prosić Ducha Świętego, aby to On go ujarzmił. Właśnie dlatego w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy Duch Święty spoczął na ludziach, języki ogniste spoczęły na ich głowach. Duch Święty przemawiał wtedy „Odtąd chcę mieć kontrolę nad twoim językiem poprzez ogień, który od Boga pochodzi”. Wielu Chrześcijan nie pojęło tej prawdy.

Jest to wielką tragedią, kiedy wielu głoszących chrzest w Duchu Świętym jest bardziej nastawionych na mówienie obcymi językami, niż na to, aby Duch ich prowadził w Bożej chwale przez modlitwę w ich ojczystym języku. To właśnie wielokrotnie powodowało zwiedzenie wśród tych, którzy “mówią językami”.

Duch Święty dał mi dar modlitwy językami i oddaję Bogu chwałę za to. Jednak przede wszystkim jestem Mu wdzięczny za to, że pozwolił mi mieć kontrolę nad moim własnym ojczystym językiem, za to jestem Mu jeszcze bardziej wdzięczny. To po tym możemy poznać, czy otrzymaliśmy Ducha Świętego czy jakiegoś innego fałszywego ducha. Sprawdź to na sobie: „Czy potrafisz kontrolować swój ojczysty język?” Jeżeli nie, odrzuć wszelkiego obcego ducha i proś Boga, aby na nowo napełnił cię swym Duchem Świętym. Powiedz Bogu, że chcesz mieć dar stałej chwalebnej mowy. Tylko Duch Święty może ujarzmić język. Jak możesz chwalić Boga na zgromadzeniu kościoła, a później tymi samymi ustami przeklinać człowieka (Jak. 3, 9)?

Zac Poonen 30.04.2017r.